Vídeňské letiště staví největší fotovoltaickou elektrárnu v Rakousku. Chce být klimaticky neutrální

24.3.2021, 10:50

Již v létě 2022 by vídeňské letiště Schwechat mělo uvést do provozu největší fotovoltaickou elektrárnu v Rakousku. Elektrárna s výkonem 24 MWp se bude rozléhat na ploše o velikosti 48 fotbalových hřišť a je dalším krokem letiště k dosažení klimatické neutrality. Ambiciózní fotovoltaickou ofenzívu startuje vedle letiště i samotné město Vídeň, které počátkem roku také ohlásilo stavbu největší solární elektrárny v Rakousku s využitím pro domácnosti. Do roku 2040 má navíc dosáhnout uhlíkové neutrality.

Letiště Schwechat oznámilo stavbu další fotovoltaické elektrárny. Tentokrát bude elektrárna ovšem největší v Rakousku. Na ploše o rozloze 24 hektarů tak vznikne fotovoltaická elektrárna s výkonem 24 MWp. Se stavbou elektrárny začne letiště již nyní na jaře. Dokončení a uvedení do provozu je pak plánované na léto 2022. Vedle největší fotovoltaické elektrárny uvede letiště do provozu i další dvě menší fotovoltaické elektrárny, a to na parkovacích domech číslo 3 a 8.

S výstavbou fotovoltaických elektráren začalo letiště již v roce 2016. Postupně vzniklo pět fotovoltaických elektráren na střechách hangáru číslo 7, na hale zimní údržby, na střeše Air Cargo Center, v areálu bývalé čističky odpadních vod a také na střeše Office Parku 4. Dohromady fotovoltaické elektrárny v budoucnu vyrobí 30 miliónů kWh elektřiny ročně. To odpovídá jedné třetině celkové spotřeby elektřiny letiště a také roční spotřebě elektřiny asi 7 000 domácností.

Výstavbou největší fotovoltaické elektrárny v Rakousku se vídeňské letiště přiblíží svému cíli stát se během několika let klimaticky neutrální. Již v uplynulých letech se díky zavedeným opatřením letišti podařilo snížit podíl emisí CO2 o 70 % na dopravní jednotku. Snížení se letišti podařilo dosáhnout i ve spotřebě energie, a to o 40 % ročně. K brzkému dosažení klimatické neutrality letišti výrazně pomůže i přechod na dálkové vytápění od roku 2022. Letiště Schwechat by se tak již brzy mohlo stát jedním z prvních klimaticky neutrálních letišť v Evropě.

Vedle zmíněných opatření sází letiště např. i na elektromobilitu. Letištní vozový park se může pyšnit celkem 380 elektrovozy. Letiště také instaluje šetrné LED systémy a vyvíjí řídící systém pro energetickou optimalizaci stávajících a budoucích staveb.

Budova Office Park 4 využívá geotermální energii a byla již několikrát oceněna jako nejudržitelnější kancelářská budova v Rakousku.

V Česku vznikl podobný projekt zatím jen u brněnského letiště. Poblíž přistávací a vzletové dráhy tam vznikla čtvrtá největší tuzemská fotovoltaická elektrárna. Volné plochy u dalších českých letišť zatím na své využití čekají marně.

Zdroj: Tisková zpráva Zahraniční kanceláře města Vídně; fotografie: Vienna Airport