Svaz průmyslu a dopravy vítá snahu poslanců vyřešit nedostatky novely zákona o POZE

18.3.2021, 19:00

V Hospodářském výboru Poslanecké sněmovny je klíčový návrh zákona, který nastaví podmínky pro dosažení cíle pro podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030. Novela zákona z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu však vytváří nerovné prostředí pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie a diskriminuje také provozovatele už existujících fotovoltaických elektráren. Na rozpory, které tuto oblast poškozují a jsou právně značně problematické, poukazuje i Svaz průmyslu a dopravy ČR.

SP ČR vítá, že někteří poslanci vyslyšeli připomínky a předložili pozměňovací návrhy, které sjednocují hodnotu vnitřního výnosového procenta z investice do všech obnovitelných zdrojů na 10,6 procenta. Podle něj stát bude posuzovat, zda provozovatelé elektráren nepobírají nadměrnou podporu. 

„Ministerstvo průmyslu a vláda nastavily pro fotovoltaické elektrárny ukazatel vnitřního výnosového procenta na nejnižší možné úrovni 6,3 procenta. To by pro řadu provozovatelů bylo likvidační, protože takový výnos z investice by nepokryl ani jejich náklady na úroky z úvěrů na stavbu elektrárny,“ vysvětluje PR manažerka Svazu průmyslu a dopravy ČR Lenka Dudková.

Svaz průmyslu také odmítá všechny návrhy, které mají navýšit sazbu odvodu z příjmů fotovoltaických elektráren. „Navýšení sazby odvodu pro fotovoltaické elektrárny nejsou řešením možné nadměrné podpory tohoto odvětví. Svaz průmyslu s takovými návrhy nesouhlasí,“ doplňuje Lenka Dudková.