Vatikán instaluje solární panely a hájí OZE jako nástroj spravedlnosti

24.4.2014, 09:34

Církevní instituce stále častěji zaměřují svou pozornost na obnovitelné zdroje energie, jako na nástroj podporující principy spravedlnosti také v oblasti životního prostředí. Nezůstávají ovšem jen u teorie, solární panely zásobují elektřinou Vatikán i tisíce církevních budov.

Nová publikace katolické církve se zamýšlí nad tím, jak jsou pojmy jako mír či spravedlnost provázány s přístupem k energiím. Knihu s názvem „Energie, spravedlnost a mír: úvahy o energii v současném kontextu rozvoje a ochrany životního prostředí“ představil 11. dubna v Římě kardinál Peter Turkson z Ghany. Informovala o tom agentura Catholic News Agency. Cílem knihy je posouzení, jak může využívání různých zdrojů energie buď sloužit integrálnímu lidskému rozvoji, nebo jej naopak ohrožovat.

„Dostáváme svědectví z biskupských konferenci o příkladech násilí a útlaku v souvislosti s využíváním energie. To ukazuje, jak je energie nepostradatelná pro každého jedince a jak je důležitá v této oblasti kolektivní reflexe,“ řekl kardinál Turkson.

Fotovoltaika na střechách kostelů

Církev se nezabývá ovšem obnovitelnými zdroji jen teoreticky, ale například solární panely zdobí stále více církevních staveb. Podle odhadů využívá sluneční energii k výrobě elektřiny a tepla více než 2000 církevních institucí. První fotovoltaický systém byl instalován na katedrálu v Magdeburku již v roce 1999. Jen v rámci programu Německé spolkové nadace pro životní prostředí bylo solárními panely vybaveno 463 protestantských a 251 katolických objektů. V roce 2008 instaloval Vatikán vlastní FVE o výkonu 222 kW.

Zájem církví o sluneční energii potvrzuje, podle serveru PV magazine také generální ředitel britské společnosti Sundog Energy Martin Cotterill. „Poptávka po fotovoltaice se celkově zvyšuje a na kostely se musíme dívat jako na jakékoliv jiné budovy. Velmi často mají vhodné střechy pro tyto systémy.“ tvrdí Cotterill a dodává: „Mnoho lidí má zájem přispět životnímu prostředí, a pokud jsou s tím spojeny i finanční přínosy, ať už pro kostel, radnici, nebo obec, je to velmi atraktivní. Zajištění stabilního příjmu může znamenat obrovský rozdíl z hlediska životaschopnosti těchto objektů“.

Solární park ve Vatikánu byl instalován v roce 2008. Foto: archiv