Indie: konec solárního boomu?

5.1.2018, 12:22

Masivní růst solární energetiky v Indii přitáhl pozornost tamějších berních úřadů. Ministerstvo financí zvažuje podle zákulisních informací uvalení dovozních cel na solární moduly.

Indie je největším světovým importérem čínských solárních panelů. Ty byly doposud dováženy v bezcelním režimu. Indické úřady ale zvažují jejich zařazení do kategorie motorů, na které je uvaleno clo ve výši 7,5%. Výjimka by ovšem měla být udělena dovozu součástek pro projekty, které již byly vysoutěženy v rámci minulých aukcí.

Navrhovaná změna by pochopitelně mohla ohrozit ambiciozní plán indického premiéra Naréndry Módího na zprovoznění solárních elektráren o celkovém výkonu 100 GW do roku 2022. Zvlášť s ohledem na to, že investoři již nízké ceny komponentů započítali do svých kalkulací a loni v rámci aukcí nabídli jedny z nejnižších výkupních cen na světě. Od té doby ceny v aukcích sice už vzrostly kvůli globálnímu růstu cen modulů, cla by pochopitelně ale znamenala jejich další růst.

Motivací pro zavedení cel je hlavně snaha o podporu místních producentů fotovoltaického vybavení, zajištění dodavatelské soběstačnosti a energetické nezávislosti. V prvních devíti měsících loňského roku nakoupila Indie čínské panely v hodnotě více než 2,5 mld. USD, což představuje třetinu celého čínského exportu v tomto segmentu.

Zdroj: Bloomberg