Výsledky podpůrných programů pro fotovoltaiku za rok 2017

19.12.2017, 11:31

Na základě dat o čerpání podpory z programů Nová zelená úsporám (NZÚ) a Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) jsme zhodnotili vývoj investic do menších fotovoltaických projektů.

Letos bylo do Nové zelené úsporám podáno téměř osm stovek žádostí (788). Nejpočetnější kategorií jsou instalace s akumulací do teplé vody (416), hned druhá příčka připadá na hybridní solární instalace, tedy systém s akumulací do baterií (187). V dalších kategoriích akumulace šlo o 22 žádostí pro projekty s akumulací nad 4000 kWh/rok a 42 žádostí pro projekty s akumulací nad 1700 kWh/rok. Celkově byl letos zájem o solární elektrárny na domech třikrát vyšší než v roce 2016.Každá třetí fotovoltaika na rodinném domě má tedy i baterii pro ukládání přebytků elektřiny, kterou může domácnost spotřebovat, když se její členové vrátí z práce domů. Domácnosti tak mohou využít vlastní elektřinu ze slunce až ze 70 %.

V rámci firem bylo podáno 273 žádostí pro solární systémy na výrobních halách nebo kancelářích. Šlo o první výzvu a na základě zkušeností z NZÚ lze předpokládat postupný růst zájmu.

Možnost získat podporu na pořízení střešní instalace solární elektrárny oživilo český trh s fotovoltaikou. Bez ní si solární panely pořizovali zejména fanoušci energetické nezávislosti. Dnes jde o stovky domácností, které právě díky podpoře dosáhnou na vlastní zdroj energie a mohou tak uspořit peníze za energie. 

Zavedení podpory také obrodilo české instalační firmy, ty zavedené a doporučené z řad našich členů mohou zájemci najít na mapě na našich stránkách. Do nabídek domácí fotovoltaiky se pustily velké společnosti jako ČEZ, PRE nebo E.ON, ale také menší regionální firmy. Konkurence pomáhá držet zajímavé ceny a zájemci o solární energetiku si mohou vybrat ze široké škály nabídek.

Naši členové z řad instalačních firem hlásí stovky dalších poptávek. Podle trendů ze zahraniční lze předpokládat, že nabídky solárních elektráren pro domy s akumulací do vody či baterií doplní také možnost dobíjení elektromobilů. Zatím podobně jako u baterií půjde o menší počet průkopníků, s plánovanou podporu samovýroby energie v rámci evropské strategie pro příští desetiletí však bude jejich počet průběžně narůstat. Domácnosti budou moci získat komplexní systém pro využití vlastní energie.